Kripto Para Borsası Lisansı

Neden Estonya?

Kripto para Lisansınızı kaydetmek için bir hedef olarak Estonya’yı tercih etmenin birkaç nedeni vardır.

Maliyet: Estonya en uygun maliyetli çözümlerden birini sunar. Karşılaştırma olarak, İngiltere, Singapur, Japonya veya ABD 3 ila 4 kat daha pahalıdır.

Zamanlama: Şirketin tescili ve lisans süresi ortalama 45 gündür.

Mevzuat: Lisanslar, Estonya Polis ve Sınır Muhafızları Kurulu’nun bağımsız bir birimi olan Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından verilmektedir. FIU, uluslararası düzeyde bir düzenleyici kurum olarak kabul edilmektedir.

E-Rezidans ve İtibar:Estonya, dünyanın her yerinden girişimcilere açıktır ve dijitalleşme ve BT açısından en gelişmiş ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Estonya’da iş yapmak isteyen bir Girişimci, tüm hükümet hizmetlerine erişim sağlayan ve devlet yetkilileriyle iletişimi kolaylaştıran bir e-rezidans kartı için başvurabilir.

Lisanslar

Estonya’da uygulanabilecek iki tür kripto para birimi lisans etkinliği vardır.
Birincisi, sanal para birimini fiat para birimine veya tersi yönde değiştirmek için bir sağlayıcı olmaktır.
İkincisi, sanal para cüzdanı hizmeti sağlayıcısı olmaktır.

Her iki lisans da aynı yasal, operasyonel ve vergi çerçevesine sahiptir.
İşletme lisansları Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından verilir. Söz konusu lisans başvurusu, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 30 iş günü içerisinde FIU tarafından işleme alınacaktır. Birlikte başvurulursa, iki başvuru yapılmalı ve iki farklı lisans verilecektir.

Yasal Gereksinimler nelerdir?

Şirketin 2500 Euro’ya eşit bir kayıtlı sermaye ile kayıt altına alınacağına dikkat edin, ancak şirketin kayıt sürecinde bu sermayenin ödenmesine gerek yoktur ve şirket sembolik olarak sadece 1 EUR katkı yapabilir. Ancak, 2500 avro tutarı şirketin hissedarlarının yükümlülüğünü temsil edecek ve aşağıdaki iki durumda şirkete ödenmesi gerekmektedir:

 1. 1. Şirketin iflas etmesi / iflası halinde, hissedarlar kendi sermayeleri ile yükümlüdürler ve bu yükümlülük 2500 Euro ile sınırlıdır.
 2. 2. Hissedarlar şirketin temettülerini dağıtmaya karar verirlerse, kayıtlı sermayeyi şirket banka hesabına yatırmakla yükümlüdürler.

Aynı anda hissedar / direktör / AML memuru olabilecek tek bir kişi tarafından kurulabilen bir Limited Şirket ve Exchange ve E-Cüzdan lisansları için kaydolmanızı öneririz. (Estonya polisinin AML Bürosu sadece Estonca dilinde iletişim kuracağından ve bu kişi sadece aracı olarak hareket edeceğinden dil nedenleriyle bir AML memurunun atanmasını öneriyoruz).

 • Tüm şirket hissedarları da yönetim kurulu üyesi sıfatıyla hareket edebilirler.
 • Kara para aklama ile mücadele tedbirlerinden sorumlu kişi, müşteri faaliyetlerini izlemektir. Bu tedbirler ayrıca, şüpheli olan ve terörist eylemleri gösterebilecek göstergelerin anlaşılmasını da içerir. Bu olduğu takdirde, konuyu Estonya makamlarına bildirmek zorundadır.

Vergilendirme ve Muhasebe Konuları

Limited Şirketler finansal hizmetlerinde KDV (Katma Değer Vergisi) için uygun değildir. Kayıtlı şirketler gelirlerinde% 0 vergi oranı öderler. Bununla birlikte, bilmeniz gereken başka vergiler de vardır:

 • 2019’dan beri vergi sistemi değişti ve Estonya’daki bir şirketin hissedarlarının yararına azaltıldı:
 • Temettü üzerinden alınan vergi aşağıdaki gibidir: Brüt ödemenin 1 / 3’ü% 14 oranında ve 2 / 3’ü% 20 oranında vergilendirilecektir.
 • Kişisel gelir üzerinden% 33 sosyal vergi **.
 • Bir Estonya şirketinin hissedarıysanız, 2019’un başında yeni başlayan Estonya’da yerleşik olmasanız bile% 7’lik bir kişisel gelir vergisi uygulanacaktır.

Eğer şirket Estonya’da yerel olarak faaliyet göstermeye ve işe almaya başlayacaksa, ülke içindeki yerleşik şirketlerin düzenlemelerine uyulması gerektiğini lütfen unutmayın.

Estonya’daki kayıtlı kripto para borsa şirketleri yasal olarak gerekli muhasebe hizmetleri için ayda yaklaşık 100 € ödemeyi bekleyebilir. Diğer maliyetler, yasal adres ve şirket yönetimi için yılda yaklaşık 300 € tutarında bir ücrettir. Genel giderler bir kripto para birimi değişim sağlayıcısı için elektronik para hizmetleri ve varlık yönetimi hizmetleri veya ödeme kurumu hizmetlerinden çok daha ucuz olduğu için dikkate değerdir.

Lisans Alma Adımları

Doğru sermayeye sahip olduğunuzdan ve şirket kurallara uygun olarak kurulduktan sonra, izlenmesi gereken birkaç adım ve gereksinim vardır. Bunu başarmanıza yardımcı olabiliriz; ayrıntılar aşağıda ne yapmanız gerektiği veya her aşamaya devam etmek için sizden ne istediğimizle ilgili olarak verilmiştir.

Şirket Kurulumu

Burada yetkili uzmanlarımızdan birine vekaletname tasdikli olmanızı talep edeceğiz. Bunu kendi dilinizde derleyebilirsiniz ve biz çeviriyi yasal olarak gerekli bir adım olan Estoncaya çevireceğiz. Daha sonra Estonya’da bir şirket kurabilir ve ticarete başlamak için kurumsal banka hesabını açabiliriz. Şirketi kurmak için gerekenler:

 1. Pasaportunuzun taranmış bir kopyası.
 2. Evliyseniz, burada bağımlıların tam olarak açıklanması gerektiği için evlilik sertifikanıza da ihtiyacımız olacak.                                                      Bu, hisselerin başka bir tarafa satılıp satılmadığını kontrol etmek içindir. Yasal olarak ikamet yeri ve e-posta adresi ve telefon numaraları – sabit hatlar ve cep telefonları ve Skype ve FB Messenger gibi sosyal medya iletişim bilgileri de dahil olmak üzere şirket kurucularının iletişim bilgileri. Şirket adı, web sitesi, ve mesai saatleri iletişim bilgileri. Ayrıca, işin doğası hakkında bir açıklama da talep edeceğiz.

Sadece kayıt tamamlandığında lisansı almaya devam edebiliriz.

Lisans Başvurusu

Estonya düzenleyicisi, aşağıdaki bilgileri aldıktan sonra kripto para birimi döviz lisansı verir:

 • Estonya’da kayıtlı şirketin telefon numarası, e-posta adresi ve web sitesi. Ayrıca pay sahiplerinin ve söz konusu şirketin hizmetlerini sunmaktan sorumlu kişilerin iletişim bilgileri gereklidir. Ayrıca, şirketin yasal temsilcisinin aynı iletişim bilgilerini ve şirketin iç kontrolünün bilgi ayrıntılarını gerektirecektir.
 • Pay sahiplerinin ve yönetim kurulu üyelerinin ikamet ettikleri ülkeden herhangi bir hüküm vermediklerini gösteren detaylar
 • Kripto paralarla çalışırken şirketin kurallara ve prosedürlere uyması yasal bir zorunluluktur. Bir kişi en çok bu uyumdan sorumlu olarak aday gösteriliyor ve Estonya bu kişinin ismini istiyor

lütfen aşağıdaki formu doldurun ve iletişime geçelim.